Uprawnieni:
Pomoc materialna udzielana jest uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
- stypendium szkolne,
- zasiłek szkolny.
STYPENDIUM SZKOLNE
Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje zamieszkałym na terenie Gminy Potęgowo :
- uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
- uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia obowiązku nauki,
- słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, a w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Za trudną sytuację materialną uważa się sytuację, gdy miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego (tj. 600 zł).
Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który w poprzednim roku szkolnym otrzymał pomoc w postaci stypendium szkolnego i nie rozliczył się z niej poprzez przedłożenie faktur potwierdzających poniesienie wydatków w co najmniej 90% przyznanej pomocy do dnia złożenia wniosku na nowy rok szkolny.
Uczeń może otrzymać stypendium szkolne na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:
- udziału w zajęciach edukacyjnych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania, a także w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
- zakupu podręczników, lektur, encyklopedii i innych książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego,
- zakupu pomocy dydaktycznych, w tym specjalistycznych edukacyjnych programów komputerowych,
- zakupu wyposażenia osobistego bezpośrednio związanego z realizacją procesu dydaktycznego, w tym zeszytów, długopisów, piórników, tornistrów itp.,
- zakupu stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego,
- transportu środkami komunikacji zbiorowej do i ze szkoły, w której uczeń pobiera naukę,
- związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (czesne, ubezpieczenie, Rada Rodziców i inne).
Przyznana pomoc może być wypłacona po uprzednim przedłożeniu przez uprawnionego imiennych faktur potwierdzających poniesienie wydatków.
Rodzice, opiekun prawny ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne są obowiązani w terminie 7 dni powiadomić Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Potęgowie o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
ZASIŁEK SZKOLNY
Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej może być przyznany zasiłek szkolny z powodu zdarzenia losowego, w tym w szczególności z powodu:
- śmierci, ciężkiego wypadku lub nagłej choroby jednego lub obojga rodziców,
- utraty lub zniszczenia lokalu mieszkalnego rodziny ucznia,
- ciężkiego wypadku lub nagłej choroby ucznia,
- innych zdarzeń losowych.
Zasiłek szkolny przyznaje się w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z
procesem edukacyjnym lub w formie rzeczowej o charakterze edukacyjnym raz lub kilka razy w roku,
niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.