Od 22 stycznia br. na szczepienia przeciwko COVID-19 rejestrować mogą się osoby powyżej 70. roku życia.
Etap 1. Terminy szczepienia przeciw COVID-19
• od 15 stycznia rejestracja seniorów, którzy skończyli 80 lat (urodzeni w 1941 roku i wcześniej)
• 22 stycznia rejestracja osób powyżej 70. roku życia (urodzeni w 1951 roku i wcześniej)
• 25 stycznia rozpoczęcie szczepień dla zarejestrowanych seniorów
Nowy podział etapu I szczepień
Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:
1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.
Ważne! Na razie na szczepienia mogą rejestrować się tylko osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia rejestracja osób w wieku 70+. O etapach rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.
1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,
1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.
Zmiany zostaną wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń. Szczegółowe informacje o kolejności szczepień z podziałem na poszczególne etapy w zakładce Od kiedy mogę się zaszczepić.
Solidarnościowy Korpus Wsparcia pomoże przy rejestracji
Od 18 stycznia trwają szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej. Do pomocy przy szczepieniach włączony zostaje także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który uruchomiono w październiku zeszłego roku. To realna pomoc dla osób dla osób w wieku powyżej 70 roku życia. Wolontariusze Korpusu pomagają seniorom w zakupach czy porządkach.
Teraz udzielą wsparcia także przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19. Pomoc będzie można uzyskać, dzwonić na infolinię działającą w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów: 22 505 11 11. Zachęcamy osoby starsze do korzystania także z tej formy wsparcia.
Mapa punktów szczepień (aktualizowana na bieżąco): https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Jak się zarejestrować?
• Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
• Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.
• Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
• Wyślij SMS o treści "szczepimy się" pod numer: 664 908 556.
Po wysłaniu takiego SMS w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru pesel i kodu pocztowego
Zgłoś chęć zaszczepienia
Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się online:
FORMULARZ ZGŁOSZENIA - https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.
Najważniejsze informacje - www.gov.pl/szczepimysie